top of page

השוואה בין מערכות סינון

תיבת נוח, שלבי או שחק 6+?

קווים מנחים לבחירת מערכת אוורור וסינון אב"כ לממ"ד דירתי  

בחירת מערכת סינון אב"כ לממ"ד הינה בחירה המשפיעה על נראות הממ"ד והפונקציונאליות שלו. כאשר הממ"ד משמש כחדר לכל דבר ועניין חשוב לוודא שהתקנת המערכת לא תפגע בחזותו ותפקודו של הממ"ד בשגרה.

 

מה הם ההיבטים שיש לקחת בחשבון בבחירת סוג המערכת והדגם המבוקש?

  • מאפייני ומידות מארז המערכת

  • ספיקת האוויר

  • אופן עיגון המערכת במרחב

  • משך פעולה אפקטיבי של המסנן מרגע הפעלה

  • טווח האחריות למסנן כל עוד לא נעשה שימוש

  • תפעול המערכת

  • מחיר,שירות והגורם המתקין.

 

מאפייני ומידות מארז

מרבית המערכות הדירתיות המצויות בשוק דוגמת" שחק 6+- אורנים, "ריינבאו 36" - תיבת נח, מגן 360 - ארקוטק, הינן בתצורת מארז מלבני דומה למזגן עילי.

 

הפרופורציות ומידות אורך רוחב וגובה משתנות בין היצרנים השונים. ככל ששטח הפנים מצומצם יותר "נוכחותה של המערכת בממ"ד " קטנה. ככל שעומק המערכת גדול כך גם "החתימה" של המערכת במרחב, דבר שעשוי להפריע ולהראות לא אסטטי.

 

ספיקת אוויר

ככלל, בכל ממ"ד שנפחו אינו עולה על 36 מ"ק מספיקה מערכת דירתי, שכן כל היצרנים בעלי תו תקן מייצרים מערכות סינון אב"כ דירתיות ע"פ אותו תקן (תקן 4570) המחייב בספיקת אוויר נומינלית של 36 מ"ק.

קיימת אפשרות של הזרמת אוויר ללא מעבר במסנן (מצב אוורור בלבד). במצב זה קיימת ספיקת אוויר גבוהה יותר בשל היעדר התנגדות המסנן לזרימת האוויר. כאשר הממ"ד בנפח גדול מ- 36 מ"ק ישנה אפשרות להתקנת מערכת כפולה בכפוף לאישור מהנדס פיקוד העורף המטפל.

 

אופן עיגון המערכת

קיימות שתי תצורות עיקריות של עיגון המערכת במרחב.

יש משמעות לגבי אופן ההתקנה בהיבטים בעלי יתרונות לצד חסרונות בהתאם למתבונן. התקנה על הקיר מאפשרת גמישות בבחירת מיקום המארז והתאמה אופטימלית של מיקום המערכת במרחב. מאידך גיסה, לא ניתן "להסתיר" את פתח כניסת האוויר ויש הרואים בכך חסרון. לעומת זאת התקנה ישירות על גבי פתח כניסת האוויר מגבילה את מיקום מארז המערכת למקום מוגדר. לעתים מיקום פתח כניסת האוויר עליו מותקנת המערכת מכתיב התקנה שפוגעת בתפקוד הממ"ד הן מבחינה ויזואלית והן פונקציונליות. (לדוגמה- מערכת המותקנת בגובה 1.5 מטר ובולטת לחלל הממ"ד)

  1. התקנה ישירה על גבי אוגן כניסת אוויר.

  2. התקנה על גבי קיר הממ"ד במרחק מצינור כניסת האוויר.

מערכת שחק 6+ מאפשרת בחירת תצורת העיגון בשני האופנים המוזכרים. עבור הלקוח קיימת לעובדה זו משמעות לגבי הרחבת אפשרות וגמישות התאמת מיקום המערכת בהתאם לרצון הלקוח.

משך פעולה אפקטיבי של המסנן מרגע פתיחה –יצרנים שונים מגדירים את יכולות ומשך הפעולה האפקטיבי של מסנן המערכת. ככלל לכל מסנן במערכת אוורור וסינון אב"כ יש רגישות לספיחת לחות. הזרמת אוויר דרך מסנן המערכת מביאה בהכרח לספיחה ולהצטברות לחות במסנן. משך פעולה אפקטיבי הינו משך הזמן המוגדר ע"י יצרן המערכת שבו יתפקד המסנן בצורה יעילה מרגע פתיחה וספיחת לחות למסנן. פרק זמן זה יכול לנוע בין שבועות לחודשים בהתאם להגדרת היצרן.

 

טווח אחריות יצרן למסנן כל עוד לא נפתח

הגדרה זו מתייחסת בעיקר לעמידות המסנן בפני ספיחת לחות כאשר המסנן סגור ואטום, מרגע אספקתו והתקנת המערכת בבית הלקוח. חשוב לדעת: איכות המארז של מסנן המערכת משפיעה על מידת האטימה ועמידות המארז מפני ספיחת לחות גם כאשר לא נעשה שימוש במסנן לאורך שנים.

יצרנים שונים מספקים כתבי אחריות בעלי נתונים שונים. חשוב לבדוק מה מבטיח יצרן המערכת לגבי אחריות על מסנן המערכת כל עוד לא נפתח. (חשוב לדעת- מסנן המערכת מגיע עם סגר\פלומבה המעיד על פתיחתו, כאשר המסנן נפתח יש לכך אינדיקציה. אחריות בנושא זה חלה רק על מסנן בעל סגר שלא נפתח).

 

תפעול המערכת

למרות העובדה שכל היצרנים בעלי תו תקן מייצרים מערכות תחת אותו התקן (תקן 4570) קיימת שונות באופן הבניה ותפעול המערכת.

מערכות דוגמת: "שחק 6 +", "מגן 360" ומזגנית של ש.ל.בי מבוססות על חיבורו בחירום של צינור גמיש המקשר בין המסנן לפתח יניקת האוויר. בדרך כלל מדובר על חיבור מהיר ונוח לתפעול על ידי כל אדם בעל יכולת טכנית סבירה (למשל, היכולת לחבר צינור שאיבה של מערכת שואב מרכזי...).

מערכת "ריינבאו 36" על דגמיה השונים , מבוססת על הוצאת המסנן מן המארז ועיגונו ישירות על גבי פתח כניסת האוויר ולאחר מכן חיבור הצינור המקשר בין המסנן אל המערכת.

אין הגדרה ברורה וחד משמעית לגבי יתרונות או חסרונות בשיטות השונות. התייחסות זו נובעת בעיקר ממיקום ונגישות המערכת  ואופי המשתמש. לדוגמה- אדם בעל גובה ממוצע יידרש לעלות על סולם או כיסא לצורך הגעה ותפעול מערכת הממוקמת בגובה מעל גובה ראש, או אדם בעל כוח סביר יצטרך לשאת מסנן במשקל סביב 7 ק"ג ולעגנו על פתח כניסת האוויר... אלו בהחלט שיקולים שרצוי לקחת בחשבון, אולם ההחלטה היא מאוד אישית.

 

חשוב לדעת – בכל מערכת, ללא קשר לאופן תפעולה וצורתה, לעולם תידרש פעולה של פתיחת המסנן וחיבורו או חיבור צינור אל פתח כניסת האוויר. עובדה זו נובעת מהכלל הפשוט שעד מועד הפעלת המערכת, על המסנן הכימי ביולוגי להישאר אטום. לא קיימות מערכות שהפעלתן הינה ישירה ובלחיצת כפתור בלבד !!

 

בדיקה מעמיקה והכרת מכלול הנושאים תבטיח לכם בחירה אופטימלית עבור צרככם.


 

bottom of page